NOTICE:

there is a profile named "gred" on gumroad selling 3d models of parts for japanese cars. THAT IS NOT ME and is completely unrelated to me.

Sunday, January 25, 2009

nissan 180sx-r32 (sky80)

čau,takže sem zase udělal nějaký auto tentokrát nissana 180sx se předkem z r32 (sky80),je to sériovka takže toho až na předek a kola neni nic změnenýho (kola sou taky z r32).nějakou tuněnou verzi udělám taky;P.

hi,so im do next car,in this time nissan 180sx with front from r32 (sky80),its stock so except front and wheel is nothing changed (wheel is too from r32).some tuned version im to make;P.


z tohohle obrázku sem se inspiroval./from that picture im get inspired.

Saturday, January 10, 2009

steering wheel

Čau,tak sem dneska z nudy vymodeloval volant,nic moc ale ujde,doprostřed sem dal logo nissan,nenapadlo mě co jinýho tam dát :D

Hi,im today from borning made steering wheel from scratch,not much but its good, in centre im put nissan logo,im not know what put here so im put that :D

Tuesday, December 23, 2008

nissan 200sx DRIFT+wallpaper

Čau takže tady je další moje auto,sériovej model překonvertoval z juiced2 andrew_a1,takže co sem na tom udělal já,paint,motor(sr20det),interier(palubka a podlaha z toyoty soarer z D1GP z gridu,rám z silvie s15,sedadlo (od toma2),volant,pedály,tachomtery,tapecíry dveří sem udělal já a dal na ně texturu z toyoty soarer D1GP,v kufru je bezpečnostní nádrž),kola(z toyoty soarer D1GP),bodykit(z silvie s15),nová zadní světla(předěláno z D1GP 240sx),spoiler,zrcátka,odlesky,nějaký textury(okna,červeně svítící žárovky blínkrů atd.).

Hi so here is my next car,stock model convert from juiced2 andrew_a1,so what im do on it,paint,engine(sr20det),interior(dashboard and floor from toyota soarer from D1GP from grid,rollcage from silvia s15,seat(by tom2),steering wheel,pedals,speedometers,facing of doors by me and im put on it texture from toyota soarerD1GP,in boot is safety fuell cell),wheels(from toyota soarer D1GP),bodykit(from silvia s15),new rear lights(remaked from D1GP 240sx),spoiler,mirrors,reflections,some textures(windows,red lighting light bulb in winking light etc.).








a tady je nový wpp/and here is new wpp.
ps: stastný a veselý vám přeju ;D/merry chrismas im wish you ;D

Sunday, December 7, 2008

toyota ae86 levin coupe Tetsuya Hibino

Čau takže tady je moje nový auto,je to Tetsuya Hibinova toyota ae86 levin coupe z D1GP,takže co je novýho:paint,bodykit,kola,interier(sedadla,tachometry,volant,textury),spoiler,motor(sr20det),
odlesky.nakonec chci poděkovat tomovy2 za stock model auta.

Hi so here is my new cae its toyota ae86 levin coupe,Tetsuya Hibino car from D1GP,so whats new:paint,bodykit,wheels,interior(speedometers,seat,steering wheels,textures),spoiler,engine(sr20det),reflections.for end im want thanks to tom2 for stock model of that car.










Saturday, November 29, 2008

new blog

čau,jak ste si mohly všimnout mám novej blog,byl založen včera(28.11.08),takže sem přetáhl obsah ze svý starý stránky sem,pár aut jsem sem už nepřetáh protože nebyly nic moc :D,takže at se vám novej blog líbí ;).

hi,how you can see im have new blog,im start it yesterday(28.11.08),so im put here history from my old page,some cars im not put here agin because it be riced :D,so hope you like new blog ;).

Thursday, November 27, 2008

nissan onevia street drift tuning

27.11.08:cz:Čau,takže tady je další verze onevii,tentokrát v street drift tuningu,takže co je novýho:kola(ti sem si udělal já z 2),motor(ten sem si udělal já z komponentů),interier(tacháče atp,sedadla),přední a zadní světla (přední sem si z části udělal sám,zadní sem sehnal tu texturu),odlesky,nálepka na zadním okně,bodykit,muj výfuk.na konec chci poděkovat driftymu za nějaký tipy a komponenty,a lidem z DDS za to že udělali nějaký komponenty co sou na autě použitý.

eng:Hi,so here is next version of onevia,in this time in street drift tuning,so whats new:wheels(by me from 2),engine(by me from components),interior(speedometers etc,seats),front and rear lights(on front some things by me,rear im get that texture),reflections,stickers on rear window,bodykit,my exhaust.for end im want thanks to drifty,for some tips and components,and to guy from DDS for made some components what is on car.

obrázky/pictures:






Monday, November 17, 2008

nissan onevia

17.11.08:cz:Čau,tady je moje nový auto a to nissan onevia,je to uděláno na základu 180sx,s předělanou zádí na s13tkovou+zahlezení atp pak ještě dodělanej interiér,nějaký textury,spztka a nový kola.

eng:Hi,here is my new car,its nissan onevia,its made on 180sx base,with remake back on s13+cleaned etc,next is little remaked rear parts of interior,some textures,licence plate and new wheel.

obrázky/pictures: